Badanie EMG na czym polega?
30 sierpnia 2022Badanie EMG to elektromiografia, czyli badanie pomocne w rozpoznawaniu chorób mięśniowo-nerwowych i sprawdzeniu jak działają mięśnie i połączenia nerwowe. Badanie sprawdza miejsce i charakter zmian patologicznych w mięśniach oraz rozpoznanie chorób nerwów. Główną chorobą przez którą warto przeprowadzić badania EMG jest zespół cieśni nadgarstka, potocznie zwany łokieć tenisisty i zespół cieśni kanału stepu. Przed badaniami EMG warto umówić się na konsultacje do neurologa.
Badanie EMG Kraków – na czym polega?
Głównym zadaniem badania EMG jest:
- sprawdzenie przez co niedowład był uszkodzony czy przez nerw czy mięsień,
- sprawdzeniu przebiegu zmian chorobowych,
- badaniu jakie duże jest uszkodzenie danego miejsca i wyszukaniu drobnych uszkodzeń nerwów i mięśni nie dających objawów.
Rozróżniamy dwa rodzaje elektromiografii. Pierwsza to powierzchniowa jest to nowsza metoda i coraz bardziej popularna stosuję się jej przy rehabilitacji oraz w medycynie sportu. Stosowana jest coraz częściej, ponieważ jest mniej inwazyjna niż igłowa.
Jak przebiega badanie EMG?
Elektroda mięśniowa analizuje i rejestruje bioprądy, które podczas badania zmieniają się. Badana osoba jest na łóżku, które jest przeznaczone do tego badania, następnie lekarz wykonuje nakłucie elektrody w mięsień, który ma być zbadany i sprawdza jak zachowuje się mięsień w spoczynku, a następnie ocenia zmiany jakie zachodzą, gdy osoba badana napina lekko mięśnie. Metody badania są różne. Na przykład badanie elektromiograficzne globalne, które polega na przyczepieniu elektrody i zbadaniu całej grupy mięśni danej kończyny. Następnie wywoływane są skurcze, które są w tym samym odstępie czasu. Metoda badania transmisji nerwowo-mięśniowej polega na przyczepieniu elektrody, które stymulują nerwy, a to się nazywa się próbą miasteniczną. Inną próbą jest próba tężyczkowa, która pomaga w wykryciu nadpobudliwości u osób z tężyczką. Dla osób pracujących w biurze coraz częściej jest wykrywany zespół cieśni nadgarstka. U osób, które długi czas mają pozycję statyczną tej części ciała pojawiają się takie objawy jak mrowienie, bóle nadgarstka i uczucie sztywności palców.
Jeśli mamy takie objawy lepiej się udać do neurologa Kraków i później na badania EMG w Krakowie. Dzięki temu badaniu możemy dowiedzieć się co nam jest i jak działa nasz układ nerwowo mięśniowy.