Cięcie wodą – najważniejsze informacje
20 maja 2019Metale, które poddaje się obróbce wykorzystywane są w wielu przedsiębiorstwach. Sposobów obróbki metali jest wiele. Można do nich zaliczyć frezowanie, toczenie, elektrodrążenie, obróbka skrawaniem, cięcie strumieniem wody, wiercenie , cięcie drutem, dłutowanie, szlifowanie oraz inne usługi. Należy wybrać taki sposób, aby uzyskać zamierzony efekt. Każdy ze sposobów ma swoje zalety, jak i wady. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj metalu poddajemy obróbce. W naszym artykule skupimy się przede wszystkim na obróbce cięcia strumieniem wody.
Cięcie strumieniem wody – na czym polega?
Cięcie strumieniem wody to jeden ze sposobów obróbki metali. Jest to nowoczesna metoda, która umożliwia obróbkę materiałów o skomplikowanych kształtach. Obróbka ta ma wiele zalet. Przede wszystkim materiały obrabia się w zimnej temperaturze, dlatego też krawędzie obrabianego metalu są wysokiej jakości, bez żadnych ubytków. Za pomocą cięcia wodą można nadawać kontury i profile, co jest trudne do uzyskania innymi metodami.
Zalety korzystania z metody cięcia wodą:
- brak odprysków,
- materiał wzdłuż krawędzi nie utwardza się,
- otrzymuje się precyzyjne efekty,
- duża prędkość cięcia,
- brak rozgrzanych stref, dzięki obróbce na zimno,
- brak odkształceń,
cięcie wodą odbywa się dzięki wykorzystaniu strumienia wody o wysokim ciśnieniu. Tej obróbce można poddać wiele materiałów. Zaliczamy do nich: stal węglową, kamień naturalny, stal nierdzewną, metale kolorowe, szkło, ceramikę, gres, gumę i tworzywa sztuczne oraz drewno i płyty drewnopodobne.
Czym różni się cięcie laserowe i plazmowe od cięcia wodą?
Warto porównać te trzy metody cięcia metali, gdyż są one bardzo często wykorzystywane podczas obróbki metali. Materiałem tnącym w w cięciu laserowym jest romień lasera, w cięciu plazmowym jest plazma, natomiast w cięciu wodą strumień wody. Materiałem tnącym w metodzie cięcia wodą mogą być wszystkie materiały, w cięciu plazmowym obróbce poddaje się metale żelazne i nieżelazne , a w cięciu laserowym materiały o wysokim spektrum. Tylko w przypadku cięcia wodą cięcie odbywa się na zimno. Materiały niemetaliczne mogą zostać poddane jedynie obróbce cięcia wodą. Cięcie wodą różni się jeszcze innymi właściwościami. Jest to na przykład brak odkształcania się materiału, nieznaczna obróbka dodatkowa, nieznaczne tworzenie się zadziorów w przypadku cięcia laserowego.