Skręcenie kostki – objawy i sposoby leczenia

Skręcenie kostki – objawy i sposoby leczenia

1 kwietnia 2018 Wyłącz przez admin

Kontuzja może dopaść każdego z nas. Nie jest powiedziane, że kontuzje mogą nabyć tylko sportowcy. Metod leczenia kontuzji jest wiele. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kontuzjo doznaliśmy i jak wielkie powstały obrażenia. Lekarzem, który zajmuje się leczeniem kontuzji w obrębie dolnych i górnych kończyn jest ortopeda.

Urazy najczęściej spowodowane są przeciążeniem lub naderwaniem mięśni. Najczęściej towarzyszą one sportowcom, jednak nie jest wykluczone, że będzie to jedyny powód doznania kontuzji. Najczęstszym urazem jest uraz stawu kolanowego. Niestety zazwyczaj urazy są na tyle poważne, że często konieczne jest leczenie komórkami macierzystymi. Zabieg ten polega na wszczepianiu zdrowych komórek macierzystych pobranych od pacjenta z innego miejsca na miejsce zmienione chorobowo. Na szczęście zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny.

Częstym urazem jest też skręcenie stawu skokowego. Uraz może zmusić do rezygnacji z uprawiania sportów lub do noszenia butów na wysokim obcasie. Skręcenie kostki możemy też wymagać leczenia operacyjnego. Wszystko zależy od stopnia skręcenia.

Nie zawsze skręcenie kostki wymaga pomocy ortopedy, zależy to od stopnia urazu:

  • I stopień

Przy pierwszym stopniu skręcenia możemy sobie sami poradzić. Leczenie polega na przykładaniu zimnych okładów, odpoczynku i ograniczenia do minimum chodzenia. Usztywnia się kostkę opaską elastyczną lub bandażem.

  • II stopień

Przy urazie drugiego stopnia należy udać się do ortopedy. Leczenie polega na stosowaniu preparatów w żelu o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. Należy również nosić stabilizator z usztywnieniem bocznym. Unieruchamia on staw skokowy. Jeśli ból uniemożliwia poruszanie się to lekarz zaleca zastrzyki z heparyną. Bardzo ważna jest również rehabilitacja, która powinna zostać wcześnie wprowadzona.

  • III stopień

Przy skręceniu III stopnia stosuje się 2-3 tygodniowy opatrunek gipsowy, a przez 3 kolejne należy nosić stabilizator. Dobry ortopeda poznań może zalecić noszenie stabilizatora od razu. Oby dwie metody leczenia są skuteczne, jednak częściej zakłada się gips, dlatego że takie unieruchomienie stawu szybciej uśmierza ból i zapobiega pogłębianiu się urazu.